Ηλειακά Νέα - Νέα & Ειδήσεις από την Ηλεία,Πύργος,Ήλιδα,Ζαχάρω,Ολυμπία.
ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
ΑΟ Πυλίου-Αίας 3-0
ΑΟ Πυλίου-Αίας 3-0: Δεν άξιζε τέτοια ήττα... - Ilia.news

Μια ανοησία του Μαντιού Μπαρί Μέντες, να ρίξει καρπαζιά στον Δημήτρη Παναγιωτόπουλο στο 29ο λεπτό, πλήρωσε ο Αίας σήμερα στην Κω. Και ηττήθηκε, σε ένα παιχνίδι όπου δεν άξιζε σε καμία περίπτωση να έχει αυτή την τύχη, βάσει της εμφάνισης που πραγματοποίησε.

Ένας Αίας καλύτερος από τον ΑΟ Πυλίου στο πρώτο μέρος, όπου έχοντας θωρακίσει τα μετόπσθεν, βγήκε με αξιώσεις στην αντεπίθεση και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κουλούρη από ασίστ του Σταθάτου, έδειχνε να μην κινδυνεύει και να κρατάει τουλάχιστον την ισοπαλία, έως το 75ο λεπτό, οπότε και οι γηπεδούχοι, σημείωσαν γκολ το οποίο αρχικά ο βοηθός διαιτητής ακύρωσε ως οφσάιντ τον επιτιθέμενο Αλεξίου, ωστόσο λίγο μετά πήρε πίσω την απόφασή του, καθώς ο διαιτητής έκρινε ότι υπήρχε κακό παίξιμο των παικτών του Αίαντα, οι οποίοι και σημείωσαν αυτογκόλ. Το γκολ αυτό, έδωσε φτερά στους γηπεδούχους, οι οποίοι με την είσοδο του Κόντζα τον αγωνιστικό χώρο, έγιναν πιο επιθετικοί και πιο κινητικοί, αξιοποίησαν τους χώρους που άφησε ο Αίας ψάχνοντας την ισοφάριση. Σε μια αντεπίθεση, σημείωσαν το 2-0, για να έρθει ως αλλαγή στις καθυστερήσεις, ένας πρώην παίκτης του Αστέρα και του Πανηλειακού, ο Γιώργος Μανωλιάς, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, να γράψει το τελικό 3-0.

Οι καλύτερες στιγμές του ματς

• 15΄: Σουτ του Φερεκίδη, με διπλή προσπάθεια ο Χάμος μπλόκαρε
  • 19΄: Στρώσιμο του Αλεξίου στον Τουργαΐδη, σουτ από το ύψος της περιοχής άουτ.
  • 25΄: Αντεπίθεση του Αίαντα με τον Σταθάτο, έστρωσε για τον Κουλούρη ο οποίος πήρε μόνος του, προσποιήθηκε, αλλά το σουτ με το αριστερό έφυγε ψηλά άουτ.
  • 33΄: Αποβολή του Μέντες με απευθείας κόκκινη για αγκωνιά στον Παναγιωτόπουλο.
  • 48΄: Σε θέση βολής ο Αλεξίου, πλασέ, πάνω στον Κουτρουμπή.
  • 50΄: Σέντρα σουτ του Μαυρόπουλου, στο δοκάρι, απομάκρυναν οι αμυντικοί του Αίαντα.
  • 57΄: Σέντρα του Ντόκο, κεφαλιά του Δρόσου άουτ.
  • 69΄: Σέντρα του Γκίκα, προβολή του Αλεξίου στο δοκάρι.
  • 73΄: Κόρνερ του Κόντζα, πρώτη κεφαλιά του Γκίκα, προβολή του Αλεξίου στα δίχτυα. Ο βοηθός διαιτητής υπέδειξε οφσάιντ, όμως μετά άλλαξε απόφαση.
  • 79΄: Αποβολή του Χατζηβασίλη με δεύτερη κίτρινη.
  • 81΄: Σέντρα του Αποστολίδη, ανάποδο ψαλίδι του Γκίκα, έδιωξε ο Κουτρουμπής.
  • 81΄: Σέντρα του Γκίκα, ο Αλεξίου την προσπάθεια, άουτ.
  • 86΄: Ατομική προσπάθεια του Κόντζα στην αντεπίθεση, σουτ άουτ.
  • 90΄: Αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Κόντζα γύρισε για τον Αλεξίου, ο οποίος μόνος του απέναντι στον Κουτρουμπή, δεν είχε πρόβλημα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 93΄: Σουτ με το αριστερό του Μανωλιά στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, την έστειλε στο παραθυράκι του Κουτρουμπή.

ΑΟ Πυλίου: Χάμος, Χατζηβασίλης, Παναγιωτόπουλος, Μπριλλάκης, Ντόκο, Μπέρτος (70΄Αποστολίδης), Μαυρόπουλος, Γκίκας (91΄Χατζηνικολάου), Τουργαΐδης (58΄Κόντζα), Αλεξίου (91΄Νίκα), Δρόσος (91΄Μανωλιάς).

Αίας: Κουτρουμπής, Βράπι, Σταθάτος, Τσίτσος, Βατσής, Τσακοπιάκος, Φερεκίδης (81΄Χριστοφοράτος), Μέντες, Ριτσούλι (72΄Καράγιωργας), Πυρρής, Κουλούρης.