Ηλειακά Νέα - Νέα & Ειδήσεις από την Ηλεία,Πύργος,Ήλιδα,Ζαχάρω,Ολυμπία.
ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
ΑΣΣ Αμαλιάδας- Γ΄ Εθνική μπάσκετ -Νίκη στην παράταση

ΗΤΑΝ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΠΡΑΞΗ!
Ο Α.Σ.Σ. ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ πέτυχε επική νίκη με 74-72 στην δεύτερη παράταση μέσα στην καυτή έδρα του ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ.
Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο ΑΣΣΑ κέρδισε στην δεύτερη παράταση τον ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ και σφράγισε την παραμονή του στην Γ ΕΘΝΙΚΗ κατηγορία ,κάτι που βάσει της εικόνας του και των εμφανίσεων του στο πρωτάθλημα έπρεπε να είχε επιτευχθεί νωρίτερα.
Μετα απο το 1ο δεκάλεπτο που ο ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ απο την δύναμη της έδρας προηγήθηκε 24-8 ,επέβαλλε τον ρυθμό του στον αγώνα.
Στο ημίχρονο ροκάνισε την διαφορά στο 33-29 και στο 30 ´ προηγήθηκε με 43-49. Ο ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ με την βοήθεια της καυτής έδρας ισοφάρισε σε 49-49 .Ο ΑΣΣΑ ανέκαμψε και πάλι και προηγήθηκε 54-52,αλλά το σκορ στην κανονική διάρκεια έληξε 54-54.Στην πρώτη παράταση ο ΑΣΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ προηγήθηκε με 62-59 ,αλλά ο Μπαλλής με ένα εκπληκτικό τρίποντο ισοφάρισε σε 62-62 στα 10 δευτερόλεπτα.Άστοχη η τελευταία επίθεση του ΑΣΣΑ και ο αγώνας πήγε στην δεύτερη παράταση.
Εκεί πάλι με ψυχωμένη εμφάνιση ο ΑΣΣΑ προηγήθηκε με 72-70 και ο Νοέας στα 8´´ κέρδισε δυο βολές.Ευστόχησε και στις δυο βάζοντας την σφραγίδα του στην μεγάλη νίκη και απλά η Τρίπολη μείωσε με την εκπνοή σε 74-72.
Δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Συνετός και Αγραπιδάκης.Συγκλονιστικοί όλοι οι αθλητές που πάτησαν το παρκέ της ΤΡΙΠΟΛΗΣ.
Δεκάλεπτα : 24-8,33-29,43-49,54-54κ.α.,62-62 α παράταση ,72-74 β παράταση .
ΑΣΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ : Πέππας,Νοέας 19(1) ,Θεοδωρόπουλος 11(3), Μπουγάς ,Δασκαλόπουλος 19(4), Κιουρτζίδης 19,Σαμαράς 3(1) ,Μπεκρής 3.
ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαπέτρου , Κόκκορης 3(1), Λαυρος ,Ζαχαριάς, Μαντίκος 18(2), Καλαμπόγιας ,Μπαλλής 31(3),Σπυράκος 2 ,Αγγουρας 4, Σακελλαράκος ,Σταματόπουλος 12(2) ,Καρλής 2.

ΑΣΣ Αμαλιάδας- Γ΄ Εθνική μπάσκετ: Η Ηλειακή ομάδα νίκησε στην παράταση με 74-72 εκτός έδρας στην Τρίπολη και σώθηκε και μαθηματικά