Ηλειακά Νέα - Νέα & Ειδήσεις από την Ηλεία,Πύργος,Ήλιδα,Ζαχάρω,Ολυμπία.
ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
Αρχική Olympia Forum I, 18-20 Σεπτεμβρίου: Ανακοίνωση για το πρόγραμμα του συνεδρίου

Olympia Forum I, 18-20 Σεπτεμβρίου: Ανακοίνωση για το πρόγραμμα του συνεδρίου

Σεβόμενοι τις κυβερνητικές οδηγίες και θέλοντας να προασπίσουμε την ασφάλεια του κοινού, λόγω των ακραίων καιρικών φαινομένων που εκδηλώνονται στην Ηλεία, σας ενημερώνουμε ότι οι συνεδρίες της πρώτης ημέρας του OLYMPIA FORUM Ι, θα πραγματοποιηθούν χωρίς την παρουσία κοινού.https://724783686bd2b7c35b3682d90ab96207.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Μπορείτε να δείτε την πρώτη μέρα (17.15 Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου) διαδικτυακά μέσα από το patrisnews.com, και τα κοινωνικά του δίκτυα (facebook, youtube) των Patrisnews, Olympia Forum, Delphi Forum.

Θα χαρούμε να σας έχουμε κοντά μας αύριο Σάββατο 19 και την Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου, στο συνεδριακό κέντρο ΣΠΑΠ στην Αρχαία Ολυμπία, πάντα εναρμονισμένοι με τις οδηγίες της Κυβέρνησης και των αρμοδίων υπηρεσιών.

Παρακαλούμε, ενημερώστε για την συμμετοχή σας, καλώντας στο τηλέφωνο: 2621030087.

Το αναλυτικό πρόγραμμα των τριήμερων εργασιών του OLYMPIA FORUM Ι έχει ως εξής:

Η Οικονομική Ανάπτυξη των Περιφερειών: Εθνικός Στόχος

Ημέρα 1 | Παρασκευή, 18 Σεπτεμβρίου, 2020

16:15     Άφιξη καλεσμένων – Εγγραφές

17:00     Καλωσόρισμα

Λευτέρης Βαρουξής, Διευθύνων Σύμβουλος, Εφημερίδα Πατρίς

17: 10    ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

17:15     Νεκτάριος Φαρμάκης, Περιφερειάρχης Δυτικής Ελλάδας

Γιώργος Γεωργιόπουλος, Δήμαρχος Αρχαίας Ολυμπίας

17:45 Θεόδωρος Σκυλακάκης, Αναπληρωτής Υπουργός Οικονομικών (online)

18:00 Αλέξης Χαρίτσης, Τομεάρχης Αγροτικής Ανάπτυξης, ΣΥΡΙΖΑ (online)

18:15  ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

18:20 Απόστολος Τζιτζικώστας, Πρόεδρος Ευρωπαϊκής Επιτροπής των Περιφερειών (online)

18:40 Ελένη Μαριάνου, Γενική Γραμματέας Διάσκεψης Παράκτιων Περιφερειών (online)

18:55 Συζήτηση Dr Βασίλης Αποστολόπουλος, Πρόεδρος E.EN.E. και Διευθύνων Σύμβουλος Ομίλου Ιατρικού Αθηνών (online)

Συντονίστρια:  Μαρία Ακριβού, Συντάκτης Fortune Greece (online)

19:10     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

19:15     Περιφερειακή Διοίκηση και το Πρόγραμμα ‘NextGenerationEU’

Κεντρική Ομιλία:

Άδωνις Γεωργιάδης, Υπουργός Ανάπτυξης και Επενδύσεων (online)

Ομιλητές: Νεκτάριος Φαρμάκης, Περιφερειάρχης Δυτικής Ελλάδας

Αλέξης Πατέλης, Σύμβουλος του Πρωθυπουργού επί οικονομικών θεμάτων (online)

Νίκος Βέττας, Γενικός Διευθυντής ΙΟΒΕ, Καθηγητής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (online)

Συντονιστής: Σωτήρης Πολύζος, Δημοσιογράφος, TRT

20:00 Γιώργος Κρεμλής, Σύμβουλος Πρωθυπουργού (online)

Ημέρα 2 | Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2020

09:15     Καλωσόρισμα

Λευτέρης Βαρουξής, Διευθύνων Σύμβουλος, Εφημερίδα Πατρίς

09:25     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

09:30     Βασίλης Γιαννόπουλος, Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Ηλείας

09:35     Δημήτρης Αβραμόπουλος, τ. Επίτροπος Ευρωπαϊκής Επιτροπής για θέματα Μετανάστευσης, Εσωτερικών Υποθέσεων και Ιθαγένειας (online)

09:50     Συζήτηση – English language, Α.E. Ernst Reichel, Πρέσβης Γερμανίας στην Ελλάδα

Συντονιστής: Φάνης Παπαναστασίου, Δημοσιογράφος, ΕΡΤ (online)

10:10     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

10:15     Συζήτηση – English language, Α.Μ.Geoffrey Pyatt, Πρέσβης ΗΠΑ στην Ελλάδα

Συντονίστρια: Αλεξία Τασούλη, Διπλωματική Ανταποκριτής, OpenTV

10:35     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

10:40     Ανακατασκευάζοντας μια Οικονομία χωρίς αποκλεισμούς (online) – English language

Luca Jahier, Πρόεδρος Ευρωπαϊκής Οικονομικής & Κοινωνικής Επιτροπής

Μαρία Σπυράκη, Ευρωβουλευτής

Σταύρος Αραχωβίτης, Επικεφαλής Αγροτικού Τομέα, ΣΥΡΙΖΑ

Συντονίστρια: Νατάσα Πατρινού, Δημοσιογράφος, Ionian Channel

11:00     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

11:05     Ο ρόλος της Επιχειρηματικότητας μετά την Πανδημία

(Programming Partner, ΕΕΝΕ)

Χριστιανός Χατζημηνάς, Πρόεδρος EFA GROUP, Αντιπρόεδρος Ελληνικής Ένωσης Επιχειρηματιών (EENE) (online)

Μιχάλης Στάγκος, Συνιδρυτής Industry Disruptors – Game Changers (ID-GC) – Δημιουργικός Επιχειρηματίας (online)

Αναστάσιος Οικονόμου, Πρόεδρος Young Presidents Organization (YPO), Ιδρυτής & Δ/νων Σύμβουλος, iGroup (online)

Συντονιστής: Παύλος Ευθυνίου, Γενικός Διευθυντής EENE

11:45     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

11:50     A new development path-the only way out

Διονύσιος Νικολάου, Γενικός Διευθυντής, diaNEOsis

Συντονίστρια: Γιούλη Ηλιοπούλου, Δημοσιογράφος, Εφημερίδα ΠΑΤΡΙΣ

12:05     Διάλειμμα – καφές

12:20     (online) – English language

Το μέλλον της Ευρωπαϊκής Περιφερειακής Πολιτικής: προοπτικές και προκλήσεις

Carsten Rasmussen, Επικεφαλής Περιφερειακής και Αστικής Πολιτικής, Ευρωπαϊκή Επιτροπή

12:40 Αναπτυξιακό πρόγραμμα «Αντώνης Τρίτσης» για τις τοπικές αυτοδιοικήσεις – Ενίσχυση της ανάκαμψης

Κωνσταντίνος Αγοραστός, Περιφερειάρχης Θεσσαλίας

Ρόδη Κράτσα – Τσαγαροπούλου, Περιφερειάρχης Ιονίων Νήσων(online)

Φάνης Σπανός, Περιφερειάρχης Κεντρικής Ελλάδας(online)

Κωνσταντίνος Νικολούτσος, Πρόεδρος Επιμελητηρίου Ηλείας

Σπύρος Σπυρίδων, Γενικός Διευθυντής Ελληνικής Εταιρίας Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης (Ε.Ε.Τ.Α.Α)

Συντονίστρια: Νατάσα Πατρινού, Δημοσιογράφος, Ionian Channel

13:25     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

13:30     Αξιοποίηση των τροπολογιών του πολυετούς δημοσιονομικού πλαισίου 2014-2020

Γιώργος Πατούλης, Περιφερειάρχης Αττικής(online)

Δημήτρης Σκάλκος,ΓΓ  Δημοσίων Επενδύσεων & ΕΣΠΑ

Παναγιώτης Νίκας, Περιφερειάρχης Πελοποννήσου

Συντονιστής: Θέμης Κανελλόπουλος, Δημοσιογράφος, Best TV

14:35     (online) Χρήστος Σταϊκούρας, Υπουργός Οικονομικών

Συντονίστρια: Γιούλη Ηλιοπούλου, Δημοσιογράφος, Εφημερίδα ΠΑΤΡΙΣ

14:50     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

14:55     Συζήτηση: το μέλλον των ΣΔΙΤ στην Ελλάδα (online)

Γιώργος Καραγιάννης, Γεν.. Γραμματέας Υποδομών, Υπουργείο Υποδομών & Μεταφορών

Συντονιστής: Νίκος Υποφάντης, Δημοσιογράφος, SKAI TV

15:10     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

15:15     Συζήτηση: Ο προϋπολογισμός της ΕΕ για το μέλλον (online)- English language

Markus Ferber, Πρόεδρος Ιδρύματος Hanns Seidel & Ευρωβουλευτής

Συντονιστής: Παναγιώτης Κακολύρης, Επικεφαλής Διεθνών Σχέσεων Ιδρύματος «Κωνσταντίνος Καραμανλής»

15:35     Χρηματοδότηση της Πράσινης Mετάβασης:

Το Eυρωπαϊκό Eπενδυτικό σχέδιο πράσινων συμφωνιών και ο μηχανισμός δίκαιης μετάβασης

Κεντρική Ομιλία:

Κωστής Χατζηδάκης, Υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας (online)

Ομιλητές:

Αθηνά Χατζηπέτρου, Πρόεδρος &Δ/νουσα Σύμβουλος, Ελληνική Αναπτυξιακή Τράπεζα (online)

Κώστας Μητρόπουλος, Πρόεδρος, Attica Bank(online)

Janosch Ondraczek, Energy Economist, European Investment Bank(online)

Πάνος Παπαρίζος, Επικεφαλής Corporate Finance Coverage για τη Νοτιοανατολική Ευρώπη, HSBC(online)

Συντονίστρια: Λένα Παρασκευά, Δημοσιογράφος, STARTV Κεντρικής Ελλάδας

16:25     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

16:30     Κεντρική Ομιλία:(online) – Englishlanguage

Βιώσιμες παράκτιες και απομακρυσμένες περιοχές στην Ευρωπαϊκή Ένωση

Gianni Chianetta, Founder & Director, Greening the Islands

16:45     Διάλειμμα – καφές

17:00     Συζήτηση: (online)

Φώφη Γενηματά, Πρόεδρος Κινήματος Αλλαγής

Συντονιστής: Ιορδάνης Χασαπόπουλος, Δημοσιογράφος, MEGA Channel

17:20     Συζήτηση: (online)

Λευτέρης Αυγενάκης, Υφυπουργός Αθλητισμού

Συντονιστής: Παναγιώτης Αντωνόπουλος, Δημοσιογράφος, Εφημερίδα ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

17:35     Συζήτηση Το μέλλον της εργασίας(online)

Βύρων Νικολαϊδης, Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος, PeopleCert; Πρόεδρος, CEPIS

Συντονιστής: Νίκος Υποφάντης, Δημοσιογράφος, ΣΚΑΙ

17:55     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

18:00     Ψηφιακή καινοτομία και Τοπική Αυτοδιοίκηση (online)

Κεντρική Ομιλία:

Κυριάκος Πιερρακάκης, Υπουργός Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης

Χρίστος Δήμας, Υφυπουργός Ανάπτυξης & Επενδύσεων

Ομιλητές:

Εύα Καϊλή, Ευρωβουλευτής

Θεοδόσης Μιχαλόπουλος, Διευθύνων Σύμβουλος, Microsoft Greece, Cyprus & Malta

Συντονίστρια: Μαρία Ορφανού, Δημοσιογράφος, Εφημερίδα ΓΝΩΜΗ

18:50     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

18:55     Κυκλική Οικονομία

Κωνσταντίνος Σκρέκας, Υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων(online)

Κλεομένης Μπάρλος, Πρόεδρος, Συνδέσμου Βιομηχανιών Πελ/σου & Δυτικής Ελλάδος

Κωνσταντίνος Καρτάλης, Καθηγητής, Εθνικό & Καποδιστριακό Παν/μιο Αθηνών(online)

Συντονίστρια: Πέλη Μπεβούδα, OPT news

19:25     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

19:30     Συζήτηση: EIB support for Greece’s green transition (online)

Janosch Ondraczek, Energy Economist, European Investment Bank

Andrea Pinna, Senior Advisor Climate Change, European Investment Bank

Συντονιστής: Αντώνης Παπαγιαννίδης, Γενικός Διευθυντής Ομίλου ECONOMIA

19:45     The challenges of the Decarbonization Process (online)

Ιωάννης Μανιάτης, τ. Υπουργός Περιβάλλοντος, Ενέργειας & Κλιματικής Αλλαγής

Σπύρος Κιαρτζής, Διευθυντής Νέων Τεχνολογιών και Εναλλακτικών Πηγών Ενέργειας, Όμιλος Ελληνικά Πετρέλαια

Συντονιστής: Χάρης Φλουδόπουλος, Δημοσιογράφος, Capital.gr

Ημέρα 3 | Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2020

09:15     Καλωσόρισμα

Λευτέρης Βαρουξής, Διευθύνων Σύμβουλος, Εφημερίδα Πατρίς

09:30     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

09:35     Πολιτισμός και Τοπική Αυτοδιοίκηση

Ερωφίλη-Ίρις Κόλλια, Διευθύντρια Εφορίας Αρχαιοτήτων Ηλείας

Ρόϊδο Μητούλα, Καθηγήτρια, Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο Αθηνών

Συντονίστρια: Μαριάννα Μητροπούλου, Δημοσιογράφος, Patrisnews.com

09:55     Ευρωπαϊκή Οικονομία: χρηματοδότηση της ανάκαμψης μετά την Πανδημία(online)

(Content Partner-European Parliament office in Greece)

Νίκος Ανδρουλάκης, Ευρωβουλευτής

Μανώλης Κεφαλογιάννης, Ευρωβουλευτής

Πέτρος Κόκκαλης, Ευρωβουλευτής

Συντονιστής: Κωνσταντίνος Τσουτσοπλίδης, Επικεφαλής Γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα

10:45     Συζήτηση(online)

Ιωάννης Τσακίρης, Υφυπουργός Ανάπτυξης & Επενδύσεων

Συντονιστής: Δημήτρης Πεφάνης, Γενικός Διευθυντής, Insider.gr

11:05     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

11:10     Συζήτηση

Γιώργος Πιτσιλής, Διοικητής, Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων(online)

Συντονίστρια: Γιούλη Ηλιοπούλου, Δημοσιογράφος, Εφημερίδα ΠΑΤΡΙΣ

11:30     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

11:35     Νέος στρατηγικός σχεδιασμός για τη Γεωργία και την Αγροτική Ανάπτυξη(online)

Κεντρική Ομιλία:

Μάκης Βορίδης, Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων

Ομιλητές:

Αλέξανδρος Καχριμάνης, Περιφερειάρχης Ηπείρου

Αθανάσιος Τσαυταρής, τ. Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων

Svetlana Edmeades, Senior Agriculture Economist, World Bank

Δημήτρης Μπιλάλης, Καθηγητής, Γεωπονικού Πανεπιστημίου

Θάνος Μαύρος, Partner, Business Consulting Services, CESAS. Clusterc SLS Consumer leader, EY

Συντονιστής: Νεκτάριος Νότης, Δ/νων Σύμβουλος, Notice Content & Services (FnB Daily – BnB Daily)

12:45     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

12:50     Κεντρική Ομιλία:

Περιφερειακή ανάπτυξη μέσα από την ενισχυμένη συνδεσιμότητα(online)

Κώστας Καραμανλής, Υπουργός Μεταφορών & Υποδομών

Συντονίστρια: Πέλη Μπεβούδα, OPTnews

13:10     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

13:15     Συζήτηση

Κώστας Μπακογιάννης, Δήμαρχος Αθηναίων

Συντονίστρια: ΑλεξίαΤασούλη, Διπλωματική Ανταποκριτής, Open TV

13:35     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

13:40     Κεντρική Ομιλία:

Δόμνα Μιχαηλίδου, Υφυπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων(online)

Συντονιστής: Σωτήρης Πολύζος, Δημοσιογράφος, TRT

14:00     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

14:05     Συζήτηση: Smart cities challenges

Δημήτρης Παπαστεργίου, Πρόεδρος, ΚΕΔΕ & Δήμαρχος Τρικκαίων

Συντονιστής: Σπύρος Τσαγκαράτος, Πρόεδρος & Δ/νων Σύμβουλος, ASPA Design

14:20     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

14:25     Ο Τουρισμός ως εργαλείο Περιφερειακής Ανάπτυξης

Κεντρική Ομιλία:

Χάρης Θεοχάρης, Υπουργός Τουρισμού(online)

Ομιλητές:

Νίκος Κοροβέσης, Αντιπεριφερειάρχης Πολιτισμού και Τουρισμού, Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας

Alexander Zinell, CEO Fraport Greece (online) -English language

Αλέξανδρος Αγγελόπουλος, Δ/νων Σύμβουλος, Aldemar Group, Αντιπρόεδρος ΕΕΝΕ

Συντονίστρια:  Μαρία Ακριβού, Συντάκτις FortuneGreece (online)

14:55     ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

15:00     Συμπεράσματα

Λευτέρης Βαρουξής, Διευθύνων Σύμβουλος, Εφημερίδα Πατρίς

Για να παρακολουθήσετε ζωντανά το τριήμερο συνέδριο μπορείτε να εγγραφείτε στο http://www.olympiaforum.gr/register ή να το παρακολουθήσετε ελεύθερα μέσα από το patrisnews.com , την ΟΡΤ TV και τα κοινωνικά του δίκτυα (facebook, youtube) των Patrisnews, Olympia Forum, Delphi Forum, καθώς και στα εξής links:

Σχολιασμός

Κοινοποιήστε το: