Νέα της Ηλείας,Ειδήσεις Ενημέρωση,Πύργος,Αμαλιάδα,Ζαχάρω,Ολυμπία,iliakanea
ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
Αρχική ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ 1-0

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ 1-0

Μία ιδιαίτερα σημαντική νίκη, τόσο από βαθμολογικής όσο και από ψυχολογικής άποψης, πανηγύρισαν χθες το απόγευμα στο Δημοτικό στάδιο Πύργου οι ποδοσφαιριστές του Πανηλειακού, οι οποίοι χάρη σε μια πολύ καλή και ψυχωμένη εμφάνιση, επιβλήθηκαν επί του Διαγόρα Βραχνεΐκων με σκορ 1-0. Με αυτήν τη νίκη η ομάδα μας έφτασε τους 8 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, ενώ παρέμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι αήττητη «σκαρφαλώνοντας» στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 7ου Ομίλου.

Στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, η ομάδα της Αχαΐας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο φτάνοντας πρώτη κοντά στην επίτευξη κάποιου τέρματος, όταν στο 5′ ο πρώην «ερυθρόλευκος» Κοτσόκολος εκτέλεσε φάουλ από πολύ καλή θέση λίγο έξω από την περιοχή, με τον Καρακίτσο να εκτινάσσεται και να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν … μία ανάσα από το 0-1 στο 30′, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κοτσόκολου, ο Λίπι έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, με τον Καρακίτσο να βρίσκει τη μπάλα όσο χρειάζεται στέλνοντάς την στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Νικολόπουλος απομάκρυνε με αυτοθυσία με το κεφάλι δεχόμενος το ακούσιο χτύπημα του αντίπαλου επιθετικού, που οδήγησε αργότερα στην αναγκαστική αλλαγή του. Αυτό που δεν κατάφερε ο Διαγόρας, το κατάφεραν εν τέλει οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας, όταν στο 36′ έφυγαν ωραία στην αντεπίθεση, ο Παπαπέτρου γύρισε στον Π. Τσίγκρηλα και αυτός με την σειρά του «έσπασε» την μπάλα αριστερά προς τον Λούσκο, ο οποίος με μια υπέροχη ντρίπλα «άδειασε» τον Τρίγκα αναγκάζοντάς τον να υποπέσει στην παράβαση του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ποδοσφαιριστής, ο οποίος παρέμεινε ψύχραιμος από τα 11 «βήματα» και με άψογο πλασέ έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου, καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο δε δημιουργήθηκε κάποια σημαντική στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Κώστα Λούσκου μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με πρωταρχικό στόχο την διαφύλαξη του υπέρ της αποτελέσματος, «κλείνοντας» καλά τους χώρους και αφήνοντας την μπάλα στα πόδια των φιλοξενούμενων. Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης σημειώθηκε στο 52′, όταν από γύρισμα του Νιφορόπουλου από αριστερά, ο Πανάρετος έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του Καρακίτσου. Ο ταλαντούχος Ηλείος τερματοφύλακας χρειάστηκε να επέμβει δέκα λεπτά αργότερα, όταν στο 62′ ο Σταυρόπουλος μπήκε στη μεγάλη περιοχή και επιχείρησε το δυνατό συρτό σουτ, με τον γκολκίπερ του Πανηλειακού να πέφτει και να απομακρύνει σωτήρια σε κόρνερ. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι ερυθρόλευκοι ποδοσφαιριστές άρχισαν να κερδίζουν ολοένα και περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο εκμεταλλευόμενοι τους κενούς χώρους που άφηναν στην άμυνά τους οι φιλοξενούμενοι. Στο 64′, έπειτα από όμορφη συνεργασία από τα δεξιά, ο Δαλαβούρας πραγματοποίησε την σέντρα με την μπάλα να περνά από όλους και να φτάνει στο δεύτερο δοκάρι όπου βρισκόταν ο Παπαπέτρου, ο οποίος έκανε το κοντρόλ και επιχείρησε το συρτό σουτ, όμως ο Δρακόπουλος έπεσε και μπλόκαρε σταθερά στη δεξιά του γωνία. Ο επιθετικός μονόλογος της ομάδας μας συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά. Έτσι, στο 74′ ο Τσαμπουρής εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Σταματελάτος με εξαιρετική προβολή πετάχτηκε προς την πορεία της μπάλας, με τον Δρακόπουλο όμως να πέφτει και να διώχνει εντυπωσιακά με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Ενώ στο 78′, ύστερα από μεγάλο λάθος στην άμυνα των Αχαιών, ο νεοεισελθών Αρβανίτης έκλεψε την μπάλα και βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με τον Δρακόπουλο να αποκρούει και πάλι σε κόρνερ διατηρώντας το 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, η ομάδα των Βραχνεΐκων προσπάθησε να αντιδράσει απειλώντας κυρίως μέσα από διαδοχικές στημένες φάσεις που κέρδισε γύρω από την περιοχή της ομάδας μας, με τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές να αντιδρούν σωστά σε κάθε περίπτωση και να διατηρούν το υπέρ τους 1-0 και τους πολύτιμους τρεις βαθμούς της νίκης μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Κ. Λούσκος): Καρακίτσος, Νικολόπουλος (57′ λ.τρ. Κωστόπουλος), Κύτταρης (72′ Τσαμπουρής), Τσίγκρηλας Δ., Μπαβέλης, Λίλα, Λούσκος, Δαλαβούρας, Τσίγκρηλας Π. (75′ λ.τρ. Αρβανίτης), Σταματελάτος, Παπαπέτρου (88′ Κουζής).

Η Διοίκηση του Α.Ο. Πανηλειακός αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει τους φίλους και οπαδούς της ομάδας που έδωσαν το παρόν στη χθεσινή δύσκολη αναμέτρηση στο στάδιο του Πύργου, ενισχύοντας τις προσπάθειες των νεαρών ποδοσφαιριστών μας προς την νίκη και συμβάλλοντας παράλληλα στον ιερό σκοπό του αγώνα με την συγκέντρωση ενός ικανοποιητικού ποσού, το οποίο θα διατεθεί υπέρ της οικονομικής ενίσχυσης της οικογένειας του μικρού Παναγιώτη-Ραφαήλ. Σας ευχαριστούμε, συνεχίζουμε όλοι μαζί ενωμένοι την μεγάλη προσπάθεια!